B41231A5688M000
Part number:
B41231A5688M000
describe:
CAP ALUM 6800UF 20% 25V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 2240
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.260" (32.00mm)
  • Capacitance
    6800 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.06 A @ 120 Hz