B41231A9398M000
Part number:
B41231A9398M000
describe:
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.850" (47.00mm)
  • Capacitance
    3900 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.36 A @ 120 Hz