B41231B6129M000
Part number:
B41231B6129M000
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1840
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    12000 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    6.55 A @ 120 Hz