B41231B9228M000
Part number:
B41231B9228M000
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 3803
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.000" Dia (25.40mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.74 A @ 120 Hz