B41252A6129M000
Part number:
B41252A6129M000
describe:
CAP ALUM 12000UF 20% 50V SNAP
BUY NOW add to cart
inventory 1831
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.850" (47.00mm)
  • Capacitance
    12000 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.78 A @ 120 Hz