B41252A6568M
Part number:
B41252A6568M
describe:
CAP ALUM 5600UF 20% 50V SNAP
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    2.047" (52.00mm)
  • Capacitance
    5600 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.11 A @ 120 Hz