B41252A7109M000
Part number:
B41252A7109M000
describe:
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP
BUY NOW add to cart
inventory 1702
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.000" Dia (25.40mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.850" (47.00mm)
  • Capacitance
    10000 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.43 A @ 120 Hz