B41252B128M
Part number:
B41252B128M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1200UF 20% 80V SNAP
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.000" Dia (25.40mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    1200 µF
  • Voltage - Rated
    80 V