B41252B4229M
Part number:
B41252B4229M
describe:
CAP ALUM 22000UF 20% 16V SNAP
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1919
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.181" Dia (30.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    22000 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.98 A @ 120 Hz