B41554E4229Q000
Part number:
B41554E4229Q000
describe:
CAP ALUM 22000UF 16V SCREW
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    1.406" Dia (35.70mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.500" (12.70mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    2500 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    3.217" (81.70mm)
  • Capacitance
    22000 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    18 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    7.5 A @ 100 Hz