B41570E5229Q000
Part number:
B41570E5229Q000
describe:
CAP ALUM 22000UF 25V SCREW
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    1.406" Dia (35.70mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.500" (12.70mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    4.201" (106.70mm)
  • Capacitance
    22000 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    15 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11 A @ 100 Hz