B41580A9338M000
Part number:
B41580A9338M000
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SCREW
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Size / Dimension
    1.406" Dia (35.70mm)
  • Polarization
    Polar
  • Mounting Type
    Chassis, Stud Mount
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.500" (12.70mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    48mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    3000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    3.217" (81.70mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Impedance
    53 mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    5.7 A @ 100 Hz