B41605A0258M008
Part number:
B41605A0258M008
describe:
CAP ALUM 2500UF 20% 55V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1725
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.331" (8.40mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    31mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    2500 µF
  • Voltage - Rated
    55 V
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.4 A @ 10 kHz