B41605A5908M2
Part number:
B41605A5908M2
describe:
CAP ALUM 9000UF 20% 25V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Size / Dimension
    0.984" Dia (25.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    9000 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.1 A @ 10 kHz