B41605A8208M009
Part number:
B41605A8208M009
describe:
CAP ALUM 2000UF 20% 63V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.984" Dia (25.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.331" (8.40mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    2000 µF
  • Voltage - Rated
    63 V
  • Ripple Current @ High Frequency
    6.4 A @ 10 kHz