B41605B7159M8
Part number:
B41605B7159M8
describe:
CAP ALUM 15000UF 20% 40V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    1.378" Dia (35.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.331" (8.40mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    11mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    2.047" (52.00mm)
  • Capacitance
    15000 µF
  • Voltage - Rated
    40 V
  • Ripple Current @ High Frequency
    10.1 A @ 10 kHz