B41607A168M8
Part number:
B41607A168M8
describe:
CAP ALUM 1600UF 20% 55V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.984" Dia (25.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.331" (8.40mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    1600 µF
  • Voltage - Rated
    55 V
  • Ripple Current @ High Frequency
    7.7 A @ 10 kHz