B41690A5109Q7
Part number:
B41690A5109Q7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 10000UF 25V AXIAL
package:
ROHS status:
None
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Size / Dimension
    0.827" Dia x 1.929" L (21.00mm x 49.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    Automotive
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    130mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 125°C
  • Capacitance
    10000 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    11 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.1 A @ 10 kHz