B41690A7198Q7
Part number:
B41690A7198Q7
describe:
CAP ALUM 1900UF 35V AXIAL
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia x 1.181" L (16.00mm x 30.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 125°C
  • Capacitance
    1900 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    31 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.2 A @ 10 kHz