B41690A7238Q7
Part number:
B41690A7238Q7
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 2300UF 35V AXIAL
package:
ROHS status:
None
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Size / Dimension
    0.787" Dia x 1.142" L (20.00mm x 29.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    Automotive
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    23mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 125°C
  • Capacitance
    2300 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ High Frequency
    5 A @ 10 kHz