B41690A7607Q7
Part number:
B41690A7607Q7
describe:
CAP ALUM 600UF 40V AXIAL
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Size / Dimension
    0.472" Dia x 1.181" L (12.00mm x 30.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    165mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 125°C
  • Capacitance
    600 µF
  • Voltage - Rated
    40 V
  • Impedance
    68 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.5 A @ 10 kHz