B41690A7708Q7
Part number:
B41690A7708Q7
describe:
CAP ALUM 7000UF 35V AXIAL
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Size / Dimension
    0.827" Dia x 1.929" L (21.00mm x 49.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 125°C
  • Capacitance
    7000 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    11 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    9.1 A @ 10 kHz