B41692A7108Q7
Part number:
B41692A7108Q7
describe:
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL
  • Tolerance
    -10%, +30%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia x 1.181" L (16.00mm x 30.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    120mOhm @ 100Hz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 125°C
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    40 V
  • Impedance
    67 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    3 A @ 10 kHz