B41821A3337M000
Part number:
B41821A3337M000
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.315" Dia (8.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.138" (3.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.472" (12.00mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    290 mA @ 120 Hz