B41827A2688M
Part number:
B41827A2688M
describe:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    6800 µF
  • Voltage - Rated
    6.3 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.925 A @ 120 Hz