B41827A3109M
Part number:
B41827A3109M
describe:
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.476" (37.50mm)
  • Capacitance
    10000 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.7 A @ 120 Hz