B41827A5338M
Part number:
B41827A5338M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.985 A @ 120 Hz