B41827A5477K
Part number:
B41827A5477K
describe:
CAP ALUM 470UF 10% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±10%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.551" (14.00mm)
  • Capacitance
    470 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    547 mA @ 120 Hz