B41827A6337M
Part number:
B41827A6337M
describe:
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.689" (17.50mm)
  • Capacitance
    330 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    510 mA @ 120 Hz