B41827A9107M
Part number:
B41827A9107M
describe:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    100 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    370 mA @ 120 Hz