B41827A9108M
Part number:
B41827A9108M
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 100V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.38 A @ 120 Hz