B41827A9227M
Part number:
B41827A9227M
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    620 mA @ 120 Hz