B41827A9475M
Part number:
B41827A9475M
describe:
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.197" Dia (5.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.079" (2.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    4.7 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    43 mA @ 120 Hz