B41828A7227M
Part number:
B41828A7227M
describe:
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.394" Dia (10.00mm)
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.551" (14.00mm)
  • Capacitance
    220 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    278 mA @ 120 Hz