B41828A9106M
Part number:
B41828A9106M
describe:
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.248" Dia (6.30mm)
  • Lead Spacing
    0.098" (2.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.492" (12.50mm)
  • Capacitance
    10 µF
  • Voltage - Rated
    100 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    55 mA @ 120 Hz