B41858C3278M8
Part number:
B41858C3278M8
describe:
CAP ALUM 2700UF 20% 10V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    41mOhm @ 10kHz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    2700 µF
  • Voltage - Rated
    10 V
  • Impedance
    34 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.028 A @ 100 kHz