B41858C5228M000
Part number:
B41858C5228M000
describe:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 19546
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    31mOhm @ 10kHz
  • Lifetime @ Temp.
    5000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    2200 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    29 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.483 A @ 100 kHz