B41888G6108M000
Part number:
B41888G6108M000
describe:
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 5487
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    39mOhm @ 10kHz
  • Lifetime @ Temp.
    10000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    1000 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    36 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.541 A @ 100 kHz