B41890A4128M
Part number:
B41890A4128M
describe:
CAP ALUM 1200UF 20% 16V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.492" Dia (12.50mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.197" (5.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    66mOhm @ 10kHz
  • Lifetime @ Temp.
    20000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    1200 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    55 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.82 A @ 100 kHz