B41890A4398M
Part number:
B41890A4398M
describe:
CAP ALUM 3900UF 20% 16V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    30mOhm @ 10kHz
  • Lifetime @ Temp.
    20000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.319" (33.50mm)
  • Capacitance
    3900 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    25 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.16 A @ 100 kHz