B41890A5338M
Part number:
B41890A5338M
describe:
CAP ALUM 3300UF 20% 25V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    29mOhm @ 10kHz
  • Lifetime @ Temp.
    15000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.319" (33.50mm)
  • Capacitance
    3300 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    24 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5 A @ 100 kHz