B41890B7128M
Part number:
B41890B7128M
describe:
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 105°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    42mOhm @ 10kHz
  • Lifetime @ Temp.
    15000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    1200 µF
  • Voltage - Rated
    35 V
  • Impedance
    35 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.49 A @ 100 kHz