B41896C4278M
Part number:
B41896C4278M
describe:
CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    89mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp.
    7000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    2700 µF
  • Voltage - Rated
    16 V
  • Impedance
    26 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.86 A @ 100 kHz