B41896C5158M000
Part number:
B41896C5158M000
describe:
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    143mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp.
    7000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    0.866" (22.00mm)
  • Capacitance
    1500 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    34 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    2.28 A @ 100 kHz