B41896C5398M000
Part number:
B41896C5398M000
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 3900UF 20% 25V RADIAL
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 1600
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Applications
    Automotive
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Ratings
    AEC-Q200
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    68mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp.
    7000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    1.457" (37.00mm)
  • Capacitance
    3900 µF
  • Voltage - Rated
    25 V
  • Impedance
    19 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.84 A @ 100 kHz