B41896C6128M
Part number:
B41896C6128M
describe:
CAP ALUM 1200UF 20% 50V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    95mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp.
    7000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    1.319" (33.50mm)
  • Capacitance
    1200 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    22 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.5 A @ 100 kHz