B41896C6188M000
Part number:
B41896C6188M000
describe:
CAP ALUM 1800UF 20% 50V RADIAL
package:
Bulk
ROHS status:
Yes
currency:
BUY NOW add to cart
inventory 3100
minimum : 0
quantity
unit price
price
1
specifications
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.709" Dia (18.00mm)
  • Operating Temperature
    -55°C ~ 125°C
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 120Hz
  • Lifetime @ Temp.
    7000 Hrs @ 125°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    1800 µF
  • Voltage - Rated
    50 V
  • Impedance
    16 mOhms
  • Ripple Current @ High Frequency
    4.23 A @ 100 kHz