B43088A9336M
Part number:
B43088A9336M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Size / Dimension
    0.630" Dia (16.00mm)
  • Lead Spacing
    0.295" (7.50mm)
  • Lifetime @ Temp.
    20000 Hrs @ 105°C
  • Height - Seated (Max)
    1.063" (27.00mm)
  • Capacitance
    33 µF
  • Voltage - Rated
    400 V
  • Ripple Current @ High Frequency
    640 mA @ 100 kHz