B43231A1128M
Part number:
B43231A1128M
CLASSIFICATION:
manufacturer:
describe:
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension
    1.000" Dia (25.40mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Applications
    General Purpose
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.850" (47.00mm)
  • Capacitance
    1200 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    3.23 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.006 A @ 20 kHz