B43231A1687M
Part number:
B43231A1687M
describe:
CAP ALUM 680UF 20% 160V SNAP
  • Tolerance
    ±20%
  • Size / Dimension
    0.866" Dia (22.00mm)
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 85°C
  • Lead Spacing
    0.394" (10.00mm)
  • Lifetime @ Temp.
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height - Seated (Max)
    1.654" (42.00mm)
  • Capacitance
    680 µF
  • Voltage - Rated
    160 V
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.27 A @ 120 Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.518 A @ 20 kHz